СТАТИИ

10 Начина да спасите Земята🌍 в собствената си кухня

Културата ни е на потребление и е лесно да се забрави, че когато изхвърляме храна, опаковки, хартиени стоки и други битови отпадъци, тези неща всъщност не изчезват, когато камионът за боклук дойде.

Нашият боклук – и дори по-голямата част от това, което „рециклираме“ – продължава да съществува стотици или дори хиляди години. Ако правим малко у дома, за да помогнем за намаляване на изхвърлянето на боклука, както и използването на химикали, това може да допринесе много. Защото всичко е в нашите ръце

Отчайващо тъжното нещо – особено по време на строги икономии, когато банките с храни се появяват навсякъде – е, че по-голямата част от тези отпадъци се състоят от напълно използваема храна, а една трета от тях идва директно от нас или поръчваме твърде много, или установявайки, че размерите на порциите са твърде големи, когато ги получим.

1. Намалете, преди да рециклирате. „Степента на възстановяване“ за хартия, бутилки, кутии и други стоки, които хвърляте в кошчето, варира в зависимост от града, но в много случаи е много ниска – между 5-30%. Което означава, че само малка част от това, което рециклирате, се рециклира. Така че е много по-добре първо да намалите количеството отпадъци, които произвеждате.

2. Купете по-малко. Направете план за хранене и купувайте само това, от което се нуждаете. Ако не сте от типа да планирате хранене, тогава купете по-малко храна, отколкото смятате, че имате нужда. Шансовете са, че пак ще е достатъчно. Американците изхвърлят около 40% от храната, която купуваме, така че като купувате по-малко, ще създадете много по-малко боклук и освен това ще спестите пари.

3. Хранете се у дома през повечето време. Ако все пак ядете в ресторант, носете остатъците си вкъщи (дори това да означава кутия за изнасяне), за да можете да ги изядете за друго хранене, което намалява загубите и спестява време и пари.

4.Чаша за многократна употреба. Помислете само , спестявате 365 чаши годишно на сметището ,като си пиете кафето в многократна чаша.

5. Опитайте се да пазарувате от близките магазинчета около Вас. По този начин Вие пестите от транспортни разходи ,а пазарувайки от производители -може да спестите и от опаковки. Не използвайте найлонови торбички, а тези за многократна употреба.

6.Затопляте фурната си предварително? Избягвайте да включвате фурната предварително, освен ако не ви трябва определена температура за печенето. Пускайте я с поставянето на тавата вътре.

7. Замразявайте пресните храни и недоизяденото количество от закуската, обеда или вечерята, ако нямате възможност да ги изконсумирате, преди да се развалят. Същото се отнася за храната, която си купувате за вкъщи или чрез доставка, ако знаете, че на другия ден няма да ви се яде от същото. Ще спестите както храна, така и пари.

8. Уплътнете прозорците и вратите, за да повишите енергийната ефективност. Заменете крушките с енергоспестяващи, а старите електроуреди — с нови, които изразходват тока по-икономично. Ако имате възможност, инсталирайте на покрива си соларни панели. Не изплаквайте чиниите, преди да ги сложите в съдомиялната. Използвайте кибрит — за неговия пламък не се изисква газ като при запалките.

9. Яжте по-малко месо и риба. За да ги имаме на трапезата си, са необходими повече природни ресурси, отколкото за растенията (плодовете и зеленчуците). Всъщност повечето въглеродни емисии на хранително-вкусовата промишленост не идват от транспортирането, а от производството, особено на червени меса и млечни изделия (заради парниковия газ метан, отделян при гледането на крави и овце).

10.Всичко е в нашите ръце!Красиво е ,това което имаме,това което ни заобикаля. Всеки ден с малки крачки и грижа можем,да помогнем на нашата планета да “диша”. От теб зависи!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *